Verslo paskola – kada skolintis ir kada neverta? 

Verslo paskolos

Turėti idėją sėkmingam verslui – neužtenka.  Sumanytų planų įgyvendinimui reikalingas pajamas dažnas gauna pasirūpinęs verslo paskola. Tačiau kaip įvertinti riziką, kaip apskaičiuoti jos dydį ir reikiamą grąžą šiais įtemptais laikais, kuomet vis dažniau kalbama apie galimas krizes?  Kaip teigia „Imfina“ vadovė ir finansų ekspertė Irma Maruškienė, prieš imant paskolą svarbu remtis trimis rodikliais – pelnu, nuosavu kapitalu ir pardavimo pajamomis. Tiesa, neverta pamiršti ir vieno svarbaus faktoriaus. 

Pelnas, kapitalas ir pardavimo pajamos – vertinami rodikliai paskolai gauti

Pelno turi būti tiek, kad įvertinus kredito grąžinimo grafiką, pelno dydis būtų  pakankamas metinei kredito įmokai padengti. Nuosavo kapitalo, kurį sudaro įstatinis kapitalas plius praėjusių metų uždirbtas pelnas, turi būti daugiau. Vadinasi, kuo įmonė dirba ilgiau ir pelningiau, jos nuosavas kapitalas bus didesnis. Saugus paskolos dydis ir yra nuosavo kapitalo dydis. Pardavimo pajamos – aktualios imant paskolą apyvartinėms lėšoms. Paskolos suma negali būti didesnė negu pardavimo pajamos. 

Irma Maruškienė
Nuotr. autorius – Gediminas Gražys (www.gediminasgrazys.lt)

Beje, reiktų nepamiršti ir esamų įsipareigojimų. Imant paskolą yra vertinamas trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų santykis. Tad bus peržiūrima, kiek įmonė turi trumpalaikio turto (atsargų, gautinų sumų iš pirkėjų, pinigų) ir kokie įmonės jau turimi trumpalaikiai įsipareigojimai. Jeigu pridėjus būsimas paskolos įmokas per artimiausius metus prie jau esamų įsipareigojimų suma viršija įmonės trumpalaikį turtą – vertinama, kad tokia įmonė artimiausiu metu susidurs su likvidumo problemomis. Tokiomis sąlygomis verslas paskolos negaus. 

Paskolos dydis – kaip „nepadauginti“ ir įvertinti riziką? 

Skolinantis apyvartinėms lėšoms maksimali paskolos suma negali viršyti įmonės pardavimo pajamų. Tai viena didžiausių rizikų. Kadangi apyvartinių lėšų paskolos išduodamos sąlyginai trumpam laikotarpiui: iki 1-1,5 metų, eigoje mokamos tik palūkanos, o pati paskola grąžinama tik sutarties terminui pasibaigus. 

Kartais įmonės rizikuoja pasiskolinti maksimalią sumą pinigų vertindamos savo pajamas, tačiau nepakankamai įvertina galimybes grąžinti visą paskolos sumą terminui pasibaigus. Todėl tenka iš naujo kreiptis kredito terminui pratęsti. Tiesa, geriausias terminas paskolai priklauso nuo jos paskirties. Apyvartinių lėšų poreikiui maksimalus paskolos terminas yra  trumpiausias. Investiciniams projektams skolinamasi iki 5-7 metų, tačiau jeigu finansiniai rodikliai geri, investicinė paskola gali būti grąžinta ir per 2-3 metus.

Jauno verslo finansavimas – sudėtingesnis, tačiau sprendimų yra

Jaunam verslui gauti paskolą yra sunkiau, mat naujai veikianti įmonė neturi pakankamai finansinių duomenų, kuriuos būtų galima vertinti. Tačiau yra specializuotų paskolų skirtų jaunam verslui, tiesa  dažniausiai tam reikalingas papildomas užstatas arba verslo steigėjo asmeninis laidavimas. Jaunam verslui (kadangi jis negali pasiskolinti kitur) dažniausiai skolina savininkai, kurie paprastai nereikalauja iš savo valdomų įmonių grąžinti jiems paskolintų pinigų. 

Tokios sumos ateityje taip pat gali daryti įtaką paskolos išdavimo sąlygoms. Jeigu įmonės balanse yra įsipareigojimų akcininkams – bankas sutartimi gali reikalauti užtikrinti, kad paskola bankui bus mokama pirmiau negu skola akcininkui. Jaunam, besisteigiančiam verslui reikėtų iš karto įsivertinti pinigų poreikį ir vietoj paskolos iš akcininko, geriau formuoti solidesnį kapitalą. 

Kaip pagerinti įmonės vaizdą ir lengviau gauti paskolą? 

Irma Maruškienė
Irma Maruškienė – Nuotr. Gediminas Gražys (www.gediminasgrazys.lt)

Paskolą galima suplanuoti, o ir reikiamą įmonės įvaizdį sukurti –  įmanoma. Prie to tikrai turėtų prisidėti ekspertai: šie žinodami, kad klientai galvoja skolintis įmonei pinigų, padeda jiems iš anksto įsivertinti skolinimosi rodiklius. Siekiant pagerinti finansinių ataskaitų vaizdą, pasiūlo susilaikyti nuo nebūtinų išlaidų, atidėti kitų įsipareigojimų prisiėmimą. Rekomenduojama neišsimokėti pelno, kadangi išsimokėdami pelno dalį akcininkai, nariai mažina įmonės nuosavą kapitalą. Siekiant gauti didesnio dydžio paskolą, rekomenduojama didinti įstatinį kapitalą, arba, jeigu yra sukaupto nuostolio iš ankstesnių laikotarpių – tiesiog tą nuostolį padengti savininkų papildomais įnašais. 

Na, o jei norite pasikonsultuoti, pasitarti ar reikia pagalbos su verslo paskola – susisiekite. Teikiame įvairaus pobūdžio verslo konsultacijas: https://www.imfina.lt/verslo-konsultacijos/

Konsultuojame klientus dėl mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo, sandorių apmokestinimo. Teikiame pagalbą rengiat apskaitos politiką bei kitas vidaus kontrolės procedūras. Padedame nustatyti verslo poreikius, rengiame planus verslo paskoloms gauti. 

Verslo konsultacijos kaina – 35 eur/val.